W przepisach art. 535 i następnych Kodeksu Cywilnego znajdują się regulacje dotyczące umowy sprzedaży. Na mocy tej umowy Sprzedawca przenosi na Kupującego własności rzeczy oraz ma obowiązek wydania mu przedmiotowej rzeczy, zaś Kupujący ma obowiązek odebrania rzeczy i zapłacenia za nią wyznaczonej przez Sprzedawcę ceny.
Elementy
Umowa sprzedaży musi zawierać datę i miejsce zawarcia zobowiązania oraz strony umowy. Konieczne jest uwzględnienie w niej przedmiotu. Mogą być nim wszelkie dopuszczone do obiegu towary (m.in. rzeczy, energia, prawa majątkowe, a także zespoły rzeczy i praw). Jeżeli przedmiotem stała się rzecz wyłączona z obrotu, to zobowiązanie stało się nieważne. Umowa sprzedaży powinna zawierać szczegółowy opis przedmiotu, co umożliwia jednoznaczną identyfikację. Równie ważnym elementem umowy jest cena, która musi zostać wyrażona w jednostkach pieniężnych. Brak ceny może skutkować potraktowaniem umowy jako darowizny, zaś określenie innego niż pieniężny ekwiwalentu oznacza, że mamy do czynienia z umową zamiany.
Zabezpieczenie
Depozyt notarialny może stanowić zabezpieczenie zapłaty ceny. Jest to specjalne konto bankowe, które prowadzi notariusz, a Kupujący wpłaca na nie środki przed transakcją, a z którego wartość ceny sprzedaży jest następnie przelewana na konto Sprzedawcy. Zabezpieczeniem może być także zapis w umowie o dobrowolnym poddaniu się karze w przypadku niedokonania zapłaty.